STATUT – Stargardzki Klub Morsów Miedwianie
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ l
Stargardzki Klub Morsów Miedwianie, zwany dalej “Klubem”, działa na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie i jest klubem sportowym, zrzeszającym osoby fizyczne i prawne zamierzające w różny sposób wspierać i prowadzić działalność w dziedzinie propagowania całorocznych kąpieli i hartowania ciała, poprawy kondycji fizycznej i psychicznej, zdrowego stylu życia, ochrony i promocji zdrowia, wartości krajobrazowych i turystycznych okolic jeziora Miedwie, turystyki ekologicznej, szerzenia kultury turystycznej nastawionej na ochronę środowiska naturalnego, oraz integracji osób niepełnosprawnych i ich aktywnym uczestniczeniu w rekreacji fizycznej.
§ 2
Klub posiada osobowość prawną.
§ 3
Terenem działalności Klubu jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej a siedziba władz Klubu mieści się w Stargardzie przy ul Osiedle Hallera 9 a / 6 . Dla właściwego realizowania celów statutowych Klub może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4
Klub używa pieczęci i odznak zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Klub może promować logo sponsora.
§ 5
Klub może być członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń, federacji o takim samym lub podobnym zakresie działania.
§ 6
Klub działa społecznie wykorzystując aktywność założycieli, członków i sympatyków w oparciu o przyjęty statut i regulamin, do realizacji swych celów może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i środki działania
§ 7
Celami Klubu są:
- Popieranie i promocja idei całorocznych kąpieli na akwenach wodnych, rzekach oraz w morzu a także turystyki ekologicznej jako sposobu spędzania wolnego czasu.
- Zdobywanie poparcia dla masowego uczestnictwa w całorocznych kąpielach, hartowania ciała oraz propagowanie zdrowego stylu życia
- Zwiększenie tolerancji przystosowania organizmu człowieka do niskich temperatur powietrza i wody
- Tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi aktywnym wypoczynkiem
- Nawiązywanie kontaktów z podobnymi klubami w Polsce i zagranicą oraz udział w krajowych i międzynarodowych zlotach.
- Działanie na rzecz dzieci i młodzieży i osób dorosłych, w tym też niepełnosprawnych mieszkających w Powiecie Stargardzkim jak i również na terenie całego kraju,
- Promocja, popieranie i rozwijanie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem społeczności lokalnych
§ 8
Klub realizuje swoje cele przez:
1.Pozyskiwanie i gromadzenie środków finansowych
2.Organizowanie i prowadzenie dla członków i sympatyków, całorocznych kąpieli oraz innych form aktywności fizycznej o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
3.Utrzymywanie kontaktów oraz współpracy ze wszystkimi osobami i organizacjami, które pragną mieć swój udział w realizacji celów Klubu.
- Upowszechnianie idei i celów Klubu za pomocą środków masowego przekazu.
- Organizowanie i finansowanie aktywnych form turystyki ekologicznej przez cały rok.
- Organizowanie lub finansowanie imprez rekreacyjnych i towarzyskich oraz zawodów integrujących osoby fizyczne z udziałem niepełnosprawnych
7.Organizację imprez:
- otwarcie sezonu w ostatnim kwartale roku w zależności od warunków atmosferycznych
- kąpiel noworoczna
- udział w międzynarodowych zlotach morsów
- zakończenie sezonu w kwietniu w zależności od warunków atmosferycznych
- Organizację wspólnej rozgrzewki i kąpieli co najmniej w raz w tygodniu w okresie zimowym.
- Inne działania realizujące cele statutowe
§ 9
1.Działalność pożytku publicznego, o której mowa w § 7 może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje każdorazowo Zarząd Klubu
2.Dochód z odpłatnej działalności Klubu służy wyłącznie realizacji statutowych określonych w § 7
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 10
Członkowie klubu dzielą się na:
- Zwyczajnych
- Wspierających
- Honorowych
§ 11
Członkowie zwyczajni:
1.Członkiem zwyczajnym Klubu może być każdy pełnoletni obywatel, który złoży pisemną deklarację członkowską, uiści wpisowe i zostanie przyjęty przez Zarząd Klubu.
2.Członkowie małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych mogą należeć do Klubu i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Małoletni poniżej 16 lat mogą za zgodą przedstawicieli ustawowych należeć do Klubu według zasad określonych w statucie bez prawa udziału w głosowaniu na Walnych Zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz.
§ 12
Członkom zwyczajnym przysługują następujące prawa:
- Czynne i bierne prawo wyborcze do władz Klubu z zastrzeżeniem § 11 ust. 2 i 3.
- Udział w zebraniach, kąpielach, wycieczkach i innych imprezach organizowanych przez Klub.
- Korzystanie z lokalu Klubu i wszelkich urządzeń w granicach określonych regulaminem przez Zarząd.
- Działanie we wszystkich zespołach roboczych powołanych przez władze Klubu.
- Zgłaszanie postulatów i wniosków wobec władz Klubu.
§ 13
Członkowie zwyczajni obowiązani są do:
- Przestrzegania statutu Klubu i wykonywania uchwał władz Klubu.
- Czynnego udziału w działalności Klubu oraz zjednywanie mu członków i sympatyków.
- Regularnego opłacania składek członkowskich.
- Realizowania i propagowania na co dzień idei całorocznych kąpieli oraz turystyki ekologicznej.
§ 14
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz osoba prawna.
Członkom wspierającym przysługują prawa określone w § 12 ust. 2, 3, 4, 5.
§ 15
Członkowie wspierający obowiązani są do:
- Przestrzegania statutu Klubu.
2.Regularnego opłacania składek członkowskich oraz okazywania Klubowi zadeklarowanej pomocy organizacyjnej, finansowej i innej.
§ 16
1.Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój Klubu lub w inny szczególny sposób zasłużyła się dla jego działalności.
1) co najmniej 10 członków zwyczajnych wystąpiło na piśmie do Zarządu klubu z wnioskiem o umieszczenie wniosku o nadanie tytułu członka honorowego w porządku obrad najbliższego Walnego Zebrania Członków, lub
2) na mocy uchwały Zarządu umieszczono wniosek o nadanie tytułu członka honorowego w porządku obrad najbliższego Walnego Zebrania Członków.
- Zarząd Klubu w przypadku spełnienia warunku określonego w ust. 1 pkt. 1 ma obowiązek umieszczenia wniosku o nadanie tytułu członka honorowego w porządku obrad najbliższego Walnego Zebrania Członków.
- Członek honorowy zwolniony jest z obowiązku płacenia składek członkowskich, zachowuje wszystkie prawa i obowiązki statutowe członka zwyczajnego
§ 17
Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd na podstawie złożonej pisemnej deklaracji.
Członkostwo honorowe nadaje Walne Zebranie.
§ 17-1
Do sekcji specjalistycznej powołanej przez Zarząd mogą należeć wszyscy członkowie Klubu
§ 18
Członkostwo w Klubie ustaje na skutek:
- Dobrowolnej rezygnacji złożonej na piśmie.
- Śmierci osoby fizycznej.
- Utraty osobowości prawnej przez osobę prawną.
- Skreślenia z listy członków zwyczajnych z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 12 miesięcy.
- Skreślenia wskutek uchwały Walnego Zebrania, w której stwierdza się, że działalność członka nie była zgodna z celami statutowymi bądź działania na szkodę Klubu.
- Skreślenie z listy członków wspierających z powodu nie opłacenia zadeklarowanych składek członkowskich za okres 12 miesięcy.
- Prawomocnego orzeczenia Sądu powszechnego orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych.
- Rozwiązania Klubu.
Rozdział IV
Władze Klubu
§ 19
- Władzami Klubu są:
- a) Walne zebranie
- b) Zarząd klubu
- c) Komisja Rewizyjna
2. W skład władz Klubu wchodzą wyłącznie członkowie klubu i pełnią swoje funkcje społecznie, bez wynagrodzenia.
3. Wybór władz odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od uchwały Walnego Zebrania
4. Kadencja trwa 4 lata
5. Jeżeli szczególne postanowienia statutu nie stanowią inaczej, uchwały władz Klubu zapadają większością głosów, przy czym dla ich ważności wymagana jest obecność co najmniej połowy liczby uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.
6. Członek władz Klubu – Zarządu bądź Komisji Rewizyjnej może być zawieszony w czynnościach lub odwołany z ich składu, jeżeli nie wykonuje przyjętych obowiązków, działa niezgodnie ze statutem bądź w inny sposób zawiódł zaufanie wyborców.
7. Uchwałę o zawieszeniu w czynnościach lub odwołaniu członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej podejmuje Zarząd lub Komisja Rewizyjna większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. W przypadku zawieszenia w czynnościach, władze te określają czas, na który członek został zawieszony
8.Mandat członka władz wygasa przed upływem kadencji w razie:
- a. rezygnacji z mandatu,
- b. odwołanie ze składu,
- c. utraty praw obywatelskich
9. W razie gdy skład Zarządu Stowarzyszenia lub Komisji Rewizyjnej ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż 1./3 składu organu.
10. Władze Klubu zobowiązane są przestrzegać deklaracji wewnątrzorganizacyjnej:
informować członków bieżących działaniach oraz wysłuchiwać i rozpatrywać ich opinie, wnioski, uwagi, stwarzać warunki do pełnego udziału w pracach Klubu wszystkich jego członków
Ad. §19 1a Walne Zebranie
§ 20
- Walne Zebranie jest najwyższą władzą Klubu.
- Walne Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Walne Zebranie Klubu zbiera się raz na rok dla przyjęcia sprawozdania władz oraz ustalenia kierunków działania na okres kolejnego roku
- Zwyczajne Walne Zebranie Klubu zwoływane jest przez Zarząd Klubu. O terminie, miejscu i porządku obrad Zarząd zawiadamia członków nie później niż na dziesięć dni przed datą zebrania. Zawiadomienie może być dokonane poprzez pocztę elektroniczną
§ 21
Raz na cztery lata zbiera się Walne Zebranie w celu dokonania wyboru władz oraz ustalenia kierunków działania na okres kadencji
§ 22
Nadzwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane przez zarząd Klubu na skutek:
- Uchwały Zarządu Klubu.
- Żądanie Komisji Rewizyjnej.
- Wniosek uchwalony przez co najmniej 1/2 ogólnej liczby członków zwyczajnych Klubu.
§ 23
Nadzwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane przez Zarząd w terminie jednego miesiąca od daty zgłoszenia uchwały, żądania lub wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane
§ 24
Walne Zebranie Klubu jest prawomocne w przypadku obecności w pierwszym terminie co najmniej 1/2 liczby uprawnionych do głosowania, a w drugim terminie podanym w zawiadomieniu – bez względu na ilość uprawnionych
§ 25
Do zadań Walnego Zebrania należy:
- Planowanie programu działań Klubu.
- Analiza i zatwierdzania sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz dokonywanie ocen całokształtu działalności Klubu.
- Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.
- Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Podejmowanie uchwał o zmianach statutu Klubu.
- Podejmowanie uchwał o rozwiązaniu Klubu.
- Wykluczanie i skreślanie z listy członków Klubu.
- Nadanie godności członka honorowego.
- Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu.
- Rozpatrywanie innych spraw wniesionych przez członków, Zarząd i Komisję Rewizyjną Klubu oraz władze nadrzędne
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów. Głosowanie jest jawne, chyba, że Zgromadzenie zarządzi inaczej.
Ad §19 1b Zarząd
§ 26
- Zarząd kieruje bieżącą działalnością Klubu w okresach między Walnymi Zebraniami i odpowiada za swą pracę przed walnym zebraniem.
- Zarząd Klubu składa się z 4 – 7 członków wybranych przez Walne Zebranie. Liczbę członków Zarządu ustala każdorazowo Walne Zebranie.
- Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa, dwóch Wiceprezesów, Sekretarza, Skarbnika
- Prezes Zarządu reprezentuje Klub na zewnątrz i kieruje całokształtem pracy Zarządu
- Do kompetencji Zarządu należy:
- reprezentowanie interesów Klubu.
- realizowanie uchwał Walnego Zebrania.
- opracowywanie planów na podstawie wytycznych Walnego Zebrania
- ustalanie regulaminów i wszelkich niezbędnych przepisów dotyczących wewnętrznej działalności Klubu.
- uchwalanie budżetów i przyjmowanie bilansów, zarządzanie majątkiem i funduszami klubu.
- powoływanie Komisji Problemowych, Zespołów oraz Sekcji Specjalistycznych jako organów doradczych Klubu lub działających w ramach struktur Klubu. Sekcje specjalistyczne powoływane są na wniosek co najmniej 10 wszystkich członków Klubu.”
- zwoływanie Walnych Zebrań.
- podejmowanie uchwał w sprawie przyjęć w poczet członków zwyczajnych oraz wspierających Klubu
- podejmowanie innych uchwał w sprawach nie zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji innych władz Klubu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w razie potrzeby.
- Spory wynikłe między członkami Klubu rozpatruje Zarząd, którego decyzja jest ostateczna
- Zarząd Klubu wspiera merytorycznie i w miarę możliwości finansowo sekcje specjalistyczne działające w strukturach Klubu.
Ad §19 1c Komisja Rewizyjna
§ 27
- Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności Klubu.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybranych przez Walne Zebranie Klubu, w tym Przewodniczącego.
- W skład Komisji Rewizyjnej nie mogą wchodzić osoby będące członkami Zarządu Klubu bądź związane z Klubem umową o pracę
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Klubu.
5.Komisja Rewizyjna działa w oparciu o statut Klubu, uchwalony przez siebie regulamin .
§ 28
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Przeprowadzenie kontroli działalności merytorycznej i finansowej Klubu przynajmniej raz w roku.
- Wydawanie zaleceń pokontrolnych w przypadkach stwierdzenia uchybień w działalności, określenie oraz sposobów ich usunięcia.
- Składanie Zarządowi pisemnych sprawozdań z tych kontroli.
- Składania sprawozdania z całości całokształtu swojej działalności na Walnym Zebraniu Klubu wraz z wnioskiem o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Składanie zastrzeżeń w stosunku do projektowanych uchwał, postanowień i przedsięwzięć Zarządu, jeżeli dojdzie do wniosku, że spowodować one mogą nieprawidłowości w działaniu Klubu.
- Wystąpienie z żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Klubu – względnie z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Zarządu w przypadku stwierdzenia niezgodnych z prawem lub statutem bądź istotnymi interesami Klubu działań Zarządu
- Powołania biegłego księgowego w uzasadnionych przypadkach.
Rozdział V
Wyróżnienia i kary
§ 29
- Za aktywny udział w realizacji zadań Klubu przyznawane są wyróżnienia i nagrody, które ustali odrębny Regulamin
- W razie naruszenia postanowień Statutu lub uchwał władz zwierzchnich, Zarządowi przysługuje prawo wymierzenia następujących kar:
- upomnienia
- nagany
- zawieszenia w prawach członka od 1 miesiąca do 1 roku
- wykluczenia
- Od uchwały Zarządu o ukaraniu członkowi Klubu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania
Rozdział VI
Majątek i fundusze Klubu
§ 30
- Majątek Klubu stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze.
- Na fundusze składają się:
- a. dotacje
- b. wpływy z wpisowego i składek członkowskich
- c. inne wpływy z działalności statutowej
- d. darowizny, spadki, zapisy.
3. Wysokość wpisowego i składek członkowskich ustalana jest na Walnym Zebraniu uchwałą podjętą większością głosów obecnych członków.
4. Do składania oświadczeń woli w imieniu Klubu oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, konieczne jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa.
5. Decyzje dotyczące uszczuplenia majątku Klubu wymagają uchwały Walnego Zebrania.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Klubu
§ 31
- Zmiana Statutu może nastąpić w drodze Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej na zasadach ogólnych, zgodnie z Rozdz. IV § 25 pkt.5 Statutu
- Rozwiązanie Klubu może nastąpić w drodze Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podjętej na zasadach ogólnych, zgodnie z Rozdz. IV §25 pkt. 6 Statutu, wskazującej jednocześnie cel i sposób przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
- Jeżeli uchwała o której mowa w ust. 2 nie stanowi inaczej, likwidatorami Klubu są Prezes i Sekretarz Zarządu Klubu.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§ 32
1.W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy Prawa o Stowarzyszeniach i Klubach Sportowych
Statut został uchwalony w dniu 13-03-2016 ze zmianami w dn.04-09-2018